Ryzlink vlašský

Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů,
alkohol 13%, polosladké,
kyseliny 5,8g,
zbytkový cukr 17,3g
extrakt 25,7g

Ryzlink Vlašský

Ryzlink vlašský,
je moštová odrůda révy vinné, určená k výrobě bílých vín. Kromě názvu „Ryzlink“ tato odrůda nemá nic společného s odrůdou Ryzlink rýnský.

Vína se vyznačují vyšším obsahem kyselin, které mohou být až ocelové. Při lepší vyzrálosti hroznů a nižší sklizni jsou svěže pikantní a ve vyšších stupních přívlastkových vín působí příjemným zralým dojmem, tvoříce harmonii se zbytkovým cukrem. Tradičně dává RV výborná vína ledová.

Typická odrůdová vína této odrůdy jsou světle zelenožlutá, zahrnují širokou škálu vůní, od vinné, příjemně květinové s nádechem květu lípy, hořkomandlové, až po medové tóny přívlastkových vín a mají plnou, harmonickou chuť, která osvěží příjemnými kyselinkami.
Ve vůni a chuti můžeme hledat grapefruit, červený rybíz, angrešt, kytice lučního kvítí, hrozinky, sladký citron, medové tóny. Vína jsou vhodná ke střednědobé archivaci.

Stolování:
Vína Ryzlinku vlašského zachycují celou kvalitativní škálu bílých vín. Lehká, prostá, tvrdá vína stolní, která přinášejí osvěžení při namáhavé manuální práci, se hodí ke svačinám s uzeninou. Suchá vína Ryzlinku vlašského se dobře uplatní jako aperitiv ke studeným předkrmům a k celé paletě jídel jednoduché, všední kuchyně. Hodí se k zeleninovým jídlům i zeleninovým polévkám a bílým sýrům. Jako vinný střik dobře uhasí žízeň.